21. avg. 2010

Schwarzenegger : Stallone

Ultimativni steroidno-statistični dvoboj, 1. runda

Običajno je cineastični kolega Robert L. Tuva tisti, ki na svojem blogu priobčuje matematično in grafično zanimive statistične prikaze (pospremljene z duhovitim komentarjem in presenetljivimi ugotovitvami) različnih dejstev, povezanih s kinematografijo, režiserji in filmi. Jaz bom tokrat tozadevno bolj skromen, manj izviren in predvsem docela nepretenciozen; v poskusu, da bi naredil ultimativno primerjavo večnih glumaških tekmecev, dveh najslavnejših hollywoodskih mišičnjakov, ki sta občestvo filmoljubov bržčas razdelila na pristaše bodisi Arniejevih impresivnih bicepsov, avstrijskega naglasa in vrzeli med zobmi, bodisi Slyjeve krive ustnice, otožnega pogleda in katatonične retorike. Lahko bi povsem subjektivno navrgel, da so mi Ah-nold in njegovi filmi bolj pri srcu. (Ker je to moj blog, sem do lastnega mnenja navsezadnje čisto lepo upravičen.) V povprečju so mi njegovi akcijski umotvori veliko bolj zabavni, karizmatični štajerski steroidnež pa posrečen v svojih nenamerno karikiranih nastopih, ki jih ni moč jemati resno, četudi bi to želeli. Na drugi strani pa Sylvester, kot kaže, dokaj resno misli, da zna igrati; in je v srditem naprezanju, da bi bil v svojih vlogah akcijske figurice videti grozeče slaboriten, kvečjemu rahlo grotesken.

Oba sta imela vzpone in padce, filmska odličja in nominacije z obeh strani kakovostne lestvice, in v življenju sta kot igralca menda celo prinesla primerljiv kupček zelencev v blagajne kinodvoran (vsak po 1,6 milijarde dolarjev, če gre verjeti Box Office Moju na spletu). Stallone je skupno zaigral v več filmih, a je med njimi tudi več polomij; Švarci pa si lasti več legendarnih enovrstičnic (najslavnejši sta »Aaargh« ter »Ajl bi bäkh«). Njegovi filmi so v povprečju navrgli zaslužek 70 milijonov dolarjev, Stallonejevi pa slabih 50 milijonov (tako trdi Mojo). Povprečna ocena Švarcija je na IMDb 6.0%, Slyja pa le nekaj decimalk manj, 5.8%.

Poskusimo izdelati malce bolj objektiven komparativni model. Recimo, da bi primerjali priljubljenost in profitabilnost njunih filmov. To je namreč eden redkih (kolikor toliko) objektivnih kriterijev; vse drugo je mogoče povečini strniti v osebne preference o tem, kateri igralec in kateri njegovi filmi so komu bolj všeč. (Nekdo je pač bolj "silvestrski" tip osebe, kdo drug pa bolj "arnoldovski" tip osebe.) Izdelal sem povprečen prerez statističnih ocen filmskih portalov IMDb, RottenTomatoes ter AllMov filmov obeh glumačev ter potem z blagajniškimi izkupički (kakor jih navajajo Mojo, BoxOffice ali Wikipedia) pogledal, kako sta se odrezala finančno. Govorimo izključno o igranih filmih, kjer sta imela eno od vodilnih vlog; torej odpadejo vsi dokumentarci o body buildingu, razne cameo vloge in glasovi v animiranih filmih.

Tole je deset njunih najuspešnejših in po zgoraj omenjenih merilih med občinstvom in kritki najbolj priljubljenih filmov. Prva številka je povprečna ocena s treh spletnih filmskih kongregatov, zadnja pa zaslužek v milijonih dolarjev (zaradi ustreznejše primerjave je upoštevan blagajniški izkupiček doma, saj svetovni podatki niso povsod navedeni).

%Arnold Schwarzeneggermio $%Sylvester Stallonemio $
94T2: Judgment Day204,891Rocky117,2
93The Terminator38,376First Blood47,2
81Predator59,775Death Race 200025
78Conan the Barbarian39,570Rocky Balboa70,2
75Total Recall119,370Cop Land44,8
70True Lies146,266Rocky II85,1
65T3: Rise of the Machines150,364Nighthawks14,9
58Commando35,164Cliffhanger84
56Kindergarten Cop91,461Rocky III125
55The Running Man38,159Victory10,8



Rezultate si lahko vsakdo interpretira sam. Poudarjam, da gre za grobo primerjavo in zgolj približno sliko, opirajoč se na nekatere številčne podatke (kolikor ti sploh držijo). Švarci ima med desetimi najuspešnejšimi filmi tri z oceno nad 80% ter štiri težke zaslužkarje (nad 100 milijonov), Silvester pa le enega visoko ocenjenega in dva dolarska megauspešneža. Povprečna ocena desetih največjih hitov Guvernatorja je 72%, njihov povprečen zaslužek pa 92 milijonov dolarjev (kot rečeno, samo v ZDA); dočim je povprečna ocena desetih najboljših filmov italijanskega žrebca 70%, blagajne pa so povprečno odebelili za 63 milijonov dolarjev.

Seveda bi kazalo pri uspešnosti filma upoštevati še to, koliko je kdo od obeh mišičnjakov v resnici zaslužen zanj. Nemara bi bil v distopični sci-fi akcijadi The Running Man (1987) boljši kdo drug, da o Policaju iz vrtca (1990) ne govorimo; a enako velja za marsikateri zgornji Slyjev umotvor, denimo Cop Land (1997) ali kultni Death Race 2000 (1975). Kako ustrezno sta z lastno prezenco (če pustimo igralsko prepričljivost ob strani) oba mišičnjaka izkoristila in obenem ustvarila svoje filmske like?

p.s. Če koga zanima statistika daljšega seznama filmov:

Arnold Schwarzenegger  %   mio $ IMDb Rotten AllMov
T2: Judgment Day94204,88598100
The Terminator9338,381100100
Predator8159,7787690
Conan the Barbarian7839,5687690
Total Recall75119,3748170
True Lies70146,2726970
T3: Rise of the Machines65150,3667060
Commando5835,1637140
Kindergarten Cop5691,4585060
The Running Man5538,1646340
Twins50111,9593360
Red Heat5034,9575340
The 6th Day4634,6584040
Last Action Hero4550593840
Eraser44101,2593440
Conan the Destroyer4131,1542940
Junior3936,7443340
Raw Deal3816,2502540
Collateral Damage3640521740
End of Days3566,8541140
Jingle All the Way3560,5491640
Red Sonja316,9442030
Batman and Robin25107,3351130
 
Sylvester Stallone  %   mio $ IMDb Rotten AllMov
Rocky91117,28093100
First Blood7647,2748670
Death Race 20007525618480
Rocky Balboa7070,2747660
Cop Land7044,8697170
Rocky II6685,1687060
Nighthawks6414,9637160
Cliffhanger6484628250
Rocky III61125626260
Victory5910,8626750
Demolition Man5858636350
Rambo5342,7733650
Rocky IV48127,8604440
Rambo: First Blood Part II46150,4583050
Tango & Cash4563,4583940
F.I.S.T4320,3611060
Assassins4330,3591060
The Specialist4357,3494040
Lock Up4222582050
Stop! Or My Mom Will Shoot4128,4344050
Over the Top4016463640
Cobra3949484030
Rocky V3940,9452450
Daylight3833542240
D-Tox380,08491550
Rambo III3853,7493630
Oscar3623,5571340
Paradise Alley357,1551040
Judge Dredd3434,6491540
Get Carter3314,9481240
Driven3132,7421340

2 komentarja:

  1. Živjo! Smem vprašat kako narediš tole, da se menja slika čim zapeljem čeznjo? Tnx. Aleš

    OdgovoriIzbriši
  2. Brez malce znanja HTMLja ne bo šlo. Tole je koda, ki jo moraš vstavit (fino je, če sta obe sliki enakih dimenzij):

    <img src="Svarci" name="miska" onMouseOver="document.images['miska'].src='Silvo'" onMouseOut="document.images['miska'].src='Svarci'">

    Pazi na enojne in dvojne navednice, ni vseeno.

    Svarci = osnovna slika, vedno vidna
    Silvo = se pokaže, ko gres z miško čeznjo

    (v resnici je "slika" navedena s celim nazivom, kot "html://google.picassa.com/slika.jpg" ali kaj podobnega)

    OdgovoriIzbriši